Twórz teksty, które łączą!
Bardzo często słyszymy „nie potrafię pisać”, „nie wiem jak dobrać słowa”, „zajmuje mi to mnóstwo czasu”, „nie mogę nic wymyślić”.
Jak to jest, że prowadzimy wielogodzinne konwersacje z przyjaciółką, a nie możemy stworzyć kilku zdań na papierze?
Pisanie autentycznych treści jest prostsze, niż nam się wydaje! Nie porównując się do Mickiewicza, jesteśmy w stanie stworzyć teksty, które docierają do ludzi TAKICH JAK MY – czyli naszych odbiorców. A przecież o to chodzi w marketingu!
Jak więc pozbyć się błędnego przekonania, że nie potrafimy i po prostu zacząć tworzyć?
W dzisiejszym artykule znajdziecie kilka podpowiedzi, które pobudzą waszą kreatywność i dodadzą więcej luzu, by po prostu PISAĆ 🙂
1. Uwierz w swój produkt!
Nikt nie powinien wierzyć w niego bardziej, niż Ty sama! Powinnaś być jego największym fanem i murem stać za jego pozytywnym wpływem na otoczenie. Wymień w głowie wszystkie argumenty za tym, dlaczego powinni wybrać właśnie Twoją usługę, czy produkt. Zakochaj się we własnej ofecie!
* Jeśli Ty nie jesteś pewna jego zbawiennych działań, po co sprzedajesz go innym? Może czas na usprawnienie usług lub udoskonalenie produktu?
2. Zrozum czego oczekują odbiorcy
Jaki jest ostateczny wpływ produktu na ich życie? Jak poprawia codzienność użytkowników?
Pamiętaj, że czytający chcą znaleźć informację „co jest tutaj DLA MNIE„. Nie dla ogółu, nie dla producenta, ale dla mnie samej. Pokaż jak Twoje działania wpłyną na odbiorcę.
przykład:
Pozwól nam przedstawić Ci ofertę, która rozwinie biznes Twoich marzeń
zamiastOferujemy kompleksowe wsparcie rozwoju małych biznesów.
3. Skup się na rezultatach
Działania prowadzące do tych rezultatów zostaw dla siebie. Odbiorca chce wiedzieć, jaki będzie ostateczny wynik waszej współpracy.
przykład:
Gotowy plan dietetyczny, który pozwoli Ci zaoszczędzić Twój cenny czas.
zamiastTworzymy plany dietetyczne dla osób nie mających czasu na gotowanie.
4. Podejdź do tematu emocjonalnie
Odkryj emocjonalne benefity waszej współpracy. Jak wpłynie ona na więzy rodzinne? Relacje z samym sobą? Samopoczucie? Stres?
przykład:
CECHA PRODUKTU/USŁUGI -> świetny design
BENEFITY -> profesjonalna strona www
ASPEKT EMOCJONALNY -> status eksperta od pierwszego wejrzenia
5. Przenieś odbiorcę do świata własnej wyobraźni
Pisząc tekst, wyobraź sobie konkretną sytuację, gdy klient korzysta z produktu, czy usługi. Opowiedz mu o tym, jak się wtedy czuje. Wejdź w szczegóły. Postaraj się zaangażować każdy zmysł czytającego. Napisz o fakturach, dźwiękach, smaku, zapachach i obrazie. Roztocz wizję w której oboje się zakochacie. Niech to będzie niezapomniana podróż, w którą możesz go zabrać dzięki swoim pasjom.
6. Zadawaj pytania
Angażuj go do rozmowy. Prowadź dialog. Pozwól mu szukać odpowiedzi. Czy nie miło jest od czasu do czasu głębiej się zastanowić? 🙂
przykład:
Wolna sobota? Dołącz do nas!
7. Podziel tekst na paragrafy
Łatwiej nam czytać tekst podzielony na części. Używaj więc paragrafów, wyróżników i obrazów. Zainteresuj także wzrokowców!
8. Wplataj „magiczne słowa mocy„
Słowa, które nadają Twoim tekstom odrobinę tajemniczości i skłaniają do dalszego czytania.
ODKRYJ, DZIAŁAJ, DARMOWE, BEZPŁATNE, WZROST, NATYCHMIASTOWE, NIESAMOWITE, AUTOMATYCZNE, ZASKAKUJĄCE
9. Powiedz im co mają dalej zrobić
Poprowadź ich do celu. Użyj słów takich jak:
ZAPISZ SIĘ, NIE PRZEGAP, KUP TERAZ, ZAREJESTRUJ SIĘ, WEŹ UDZIAŁ
10. Zapewnij bezpieczeństwo
Ujmij w swojej ofercie możliwość rezygnacji, informację o braku ryzyka ze strony prawnej, wspomnij o gwarancji zwrotu pieniędzy. Wszystkie te zapewnienia to szybsze decyzje o zakupie ze strony kupującego. W końcu nie ma nic do stracenia!
Pisanie tekstów to po prostu rozmowa z koleżanką, przelana na papier. Ważne, byś przedstawiała emocjonalne aspekty i potencjalny wpływ produktu, czy usługi na codzienność odbiorcy. Daj mu namiastkę uczuć „po” i namaluj słowami obraz człowieka, cieszącego się z rezultatów zakupu.
A Wy jak oceniacie swoje „zdolności pisarskie”? Stosujecie któreś z powyższych podpunktów?