Szukasz właściwej nazwy dla własnej firmy, produktu, czy usługi?

Nadaj odpowiedni wydźwięk Twojej przyszłej marce!


Dobra nazwa to pierwszy krok do sukcesu! Chwytliwa, łatwa do zapamiętania i podkreślająca charakter… Przecież chcemy oddać osobowość marki w najlepszy, możliwy sposób tak, aby trafiła do serc tych, którzy czują i myślą podobnie!

Jeśli zakladasz firmę, lub szukasz nazwy dla swojego nowego produktu, czy usługi – koniecznie przeczytaj ten wpis!

Daj się (roz)poznać! Znajdź nazwę, zarezerwuj ją w social mediach i ruszaj z promocją. Jak to zrobić? Z wyczuciem 🙂 Oto kilka podpowiedzi jak zabrać się do poszukiwań oraz jak przenieść je na praktykę.


1. Jaki jest twój odbiorca? Co sprawia, że powinien on trafić właśnie do Ciebie?
Sprecyzuj czego oczekują Twoi potencjalni klienci. Bądź spójna ze swoją marką i jej założeniami.

2. Zastanów się z czego chcesz być znana
Jakie cechy i wartości marki mają przemawiać przez Twoją nazwę. Przykład: Szykownie będzie kojarzone z elegancją, wyższą półką. podczas gdy Szykownik to luźna wersja, kojarzona z nurtem DIY.

3. Jaka jest Twoja misja i wizja
Czy zakładasz skalowanie biznesu na rynki zagraniczne?
Jeśli tak, z góry zacznij myśleć o nazwach, które będą możliwe do wymówienia w innych językach. Zastanów się nad uniwersalnymi słowami.

4. Zacznij bawić się słowami
Wypisz wszystkie skojarzenia, wyróżniki Twojej marki oraz kombinacje słów związanych z produktami/usługami. Znajdź ich zagraniczne odpowiedniki.
Przykład: Mahalo forum do zadawania pytań zawdzięcza swoją nazwę hawajskiemu „dziękuję”.

5. Wybierz nazwę łatwą do wymówienia
Pamiętaj, że Twoi odbiorcy nie będą się domyślać, jak dane słowo powinno brzmieć. Jeśli nazwa będzie za trudna, nie będą mieli ochoty jej powtarzać.

Najłatwiejszym i najtańszym sposobem na rozpoczęcie promocji, jest skorzystanie z darmowych narzędzi komunikacji z Twoim potencjalnym klientem. Rozpocznij budowanie zainteresowania na platformach social media! Pomoże Ci w tym np. Instagram…

6. Sprawdź dostępność
Sprawdź, czy dostępna jest domena oraz nazwy na platformach społecznościowych. Najlepiej zaraz zarezerwuj!
Jeśli jest ona zajęta na jednej z platform – stwórz kombinację z kropką, podkreślnikiem, słowem „official” itp. Więcej tipów jak rozpocząć promocję w social mediach znajdziesz na naszym Instagramie!

7. Bądź oryginalna, ale nie przesadzaj…
Niektóre gry słowne mogą być zrozmiałe tylko dla Ciebie… Zapytaj znajomych i rodzinę o zdanie. Nie nakierowuj ich! Posłuchaj z czym kojarzy im sie nazwa i skonfrontuj ze swoimi spekulacjami. Dobra nazwa, to prosta i chwytliwa nazwa.


Najlepszym sposobem na znalezienie odpowiedniej nazwy jest burza mózgów (lub burza w mózgu :)). Pisz, pisz i jeszcze raz pisz. Łącząc słowa, obrazy i skojarzenia na pewno znajdziesz słowo lub dwa, które pokochasz i będziesz chciała często powtarzać.

Ostatecznie pamiętaj – to Ty stoisz za sukcesem swojej marki. Każde słowo, pozytywny komentarz i rekomendacja oraz ekscytacja procesem jej tworzenia, nakręca Twoje otoczenie i sprawia, że przyciągasz wspaniałych ludzi. Wtedy nawet najśmieszniejsza nazwa ma sens!

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *